29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
Цей щорічний захід було засновано в 2006 році Всесвітньою організацією інсульту після того, як Інсульт був оголошений глобальною епідемією, яка загрожує життю і здоров’ю населенню всього світу.
Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту, що створює велике навантаження на систему охорони здоров’я, соціального забезпечення, економіку та все суспільство. В Україні, згідно з офіційною статистикою, цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100–110 тис. смертей, близько 14 % від всіх померлих), щороку стається 100–110 тис. інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30-40 % хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів і до 50 % — впродовж 1 року від початку захворювання, 20-40 % хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5 % первинної інвалідності), і лише близько 10 % повертаються до повноцінного життя.
Міжнародний досвід показує, що зниження смертності від серцево-судинних захворювань досягається в результаті реалізації координованого комплексу заходів, основними з яких є наступні:
- підвищення інформованості населення про чинники ризику судинних захворювань і їх профілактики, а також про перші ознаки інсульту і алгоритм дій при їх появі;
- впровадження ефективних профілактичних програм;
- вдосконалення системи медичної допомоги (ранній діагностиці, лікування, вторинній профілактиці, реабілітації) при інсульті.
Впровадження в клінічну практику поняття «терапевтичного вікна» призвело до необхідності суттєво переглянути погляд на терміни надання допомоги і госпіталізації хворих. Інсульт необхідно розглядати на всіх етапах як невідкладний стан і проводити екстрені заходи вже на догоспітальному етапі. Серед заходів щодо поліпшення допомоги хворим на інсульт важливе місце займає і підвищення інформованості в професійному середовищі, вироблення чітких взаємодій між відділеннями для лікування інсульту та лікарями швидкої допомоги, сімейними та дільничними лікарями, які повинні забезпечити якомога швидшу госпіталізацію хворого з підозрою на інсульт в спеціалізоване відділення. Від правильності їх дій багато в чому залежить результат лікування.
Діагностика інсульту на догоспітальному етапі починається з оцінки клінічних симптомів. Найбільш часті з них:
- Раптовий розвиток слабкості і / або оніміння в одній половині обличчя, руки, ноги або всієї половині тіла;
- Раптове порушення мовлення, утруднення в розумінні зверненої мови, називання предметів;
- Раптове зниження або втрата зору;
- Раптовий сильний головний біль без видимої причини;
- Раптове запаморочення, нудота, хиткість при ходьбі.
Пацієнти в тяжкому стані (порушення свідомості і / або життєво важливих функцій, епіпріступи) також повинні негайно доставлятися в спеціалізований стаціонар. Необхідність обстеження і лікування хворих на інсульт в спеціалізованих стаціонарах диктується також тим, що розрізняють 3 типи інсульту: ішемічний інсульт, геморагічний інсульт і субарахноїдальний крововилив. Кожен тип інсульту вимагає різних заходів базисної та диференційованої допомоги. При цьому точний діагноз типу інсульту можливий тільки при обстеженні хворого нейровізуалізаційними методами діагностики (комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія).
Інсульт хоча і є захворюванням-катастрофою, але катастрофою потенційно-запобіжною. Інсульти з неврологічним дефіцитом – тільки один аспект цереброваскулярної патології. Іноді інсульти можуть протікати безсимптомно, що формує основу для розвитку судинних когнітивних розладів і судинної деменції. Така епідемія інсультів, в якій Україна, на жаль, є одним з лідерів в світі, пов’язана, в тому числі, з відсутністю контролю над факторами ризику, що ведуть до розвитку інсульту.
Завдяки великомасштабним дослідженням у всьому світі були виявлені різні за значимістю фактори ризику інсульту. Найбільш частими з них є «Чотири вершники Апокаліпсису» – артеріальна гіпертонія, куріння, цукровий діабет і підвищення рівня холестерину в крові. Їх усунення знижує захворюваність на інсульт. Профілактичні заходи щодо попередження інсульту ділять на первинні, в основі яких лежить вплив на фактори ризику, і вторинні, тобто попередження розвитку повторного інсульту у хворих, які вже перенесли гостре порушення мозкового кровообігу. В основі первинної профілактики лежить модифікація способу життя та усунення або лікування захворювань, які є факторами ризику. Це найважливіше завдання лягає переважно на плечі сімейних та дільничних лікарів, неврологів поліклінічної ланки. Рекомендації щодо зміни способу життя полягають у відмові від куріння, при якому існує дозозалежний ефект зі ступенем ризику інсульту, збільшення фізичної активності, зниження ваги при наявності ожиріння. Дуже важливим фактором ризику інсульту, особливо геморагічного, є зловживання алкоголем, ризик якого також зростає в залежності від дози, тому зниження вживання алкоголю може зменшити ризик інсульту. Адекватна гіпотензивна терапія є одним з ключових ланок як первинної, так і вторинної профілактики інсульту, так як відомо, що тільки близько половини людей мають підвищений тиск, знають про це, тільки половина з тих, хто знає, приймає гіпотензивні препарати, і тільки половина з них приймає адекватне лікування. Адекватну гіпотензивну терапію може призначити тільки лікар, і хоча рівень цільового артеріального тиску встановлюється індивідуально, але в жодному разі не повинен перевищувати 140/85 мм рт. ст.
Навіть при малій підозрі на інсульт необхідно негайно звернутись по екстрену медичну допомогу. Адже вчасна допомога – основний шанс врятувати життя і здоров’я.
Пацієнти з симптомами інсульту повинні бути без зволікання доставлені в найближчий заклад охорони здоров’я з інсультним відділенням, в якому виконується невідкладне спеціалізоване лікування.
У День боротьби з інсультом у різних країнах світу проводяться соціально-просвітні, наукові заходи, що спрямовані на привертання уваги населення до основних чинників ризику серцево-судинних захворювань і до напрямків профілактики розвитку інсульту.
В рамках всесвітнього дня боротьби з інсультом в КНП «Міська клінічна лікарня №7» ХМР на 29.10.2021 р. запланований захід «Вимірюй свій тиск». Всім співробітникам лікарні буде запропоновано виміряти свій тиск та отримати відповідні рекомендації.