Реабілітація
У Комунальному некомерційному підприємстві «Міська клінічна лікарня №7» Харківської міської ради функціонує 20 ліжок для реабілітації пацієнтів з порушеннями мозкового кровообігу та пацієнтів з ураженнями нервової системи нетравматичного генезу.
Комплексна реабілітація є невід’ємною частиною терапії пацієнтів з захворюваннями нервової системи. Успішний результат лікування, максимально повне відновлення втрачених функцій організму залежить від своєчасного початку та вірного вибору реабілітаційних програм.
У лікарні працює мультидисциплінарна реабілітаційна команда, яка складається з кваліфікованих спеціалістів (лікарів з фізичної та реабілітаційної медицини, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, неврологів, нейрохірургів, логопедів, психотерапевта, психолога і психіатра) та має багаторічний досвід в області реабілітації хворих з порушеннями мозкового кровообігу та хворих з ураженнями нервової системи нетравматичного генезу.
Робота реабілітаційної команди лікарні спрямована на співпрацю з пацієнтом, його сім’єю, найближчим оточенням. Перед початком лікування кожен пацієнт, за необхідності, отримує повний комплекс клінічних, лабораторних та інструментальних досліджень із залученням широкого кола спеціалістів підприємства. Таким чином оцінюється загальна картина захворювання, ступінь ураження нервової системи та розробляється індивідуальна реабілітаційна програма, яка передбачає комплексне застосування немедикаментозних методів, спрямованих на підвищення функціональних резервів здоров’я людини, відновлення його оптимальної працездатності.
Заняття і процедури проводяться фахівцями лікувального закладу згідно складеної програми, під безпосереднім контролем лікаря фізичної та реабілітаційної медицини.
Методики лікування і реабілітації
- Медикаментозна терапія
Лікуючий лікар-невролог призначає медикаментозну терапію та інші необхідні препарати, враховуючи стан пацієнта і ступінь порушення функцій організму. Береться до уваги наявність супутніх хронічних захворювань, вікові зміни та інші важливі чинники.
- Відновлення руху і ходьби
Заняття з фізичним терапевтом. У цю групу входять пасивні і активні види гімнастики, різні вправи, які виконує пацієнт за допомогою фізичного терапевта і самостійно під його контролем.
Для відпрацювання та вдосконалення навичок ходи застосовуються:
- Сходинки з похилою площиною, за допомогою яких проводиться відпрацювання переміщення вгору, донизу по підніжках, тренування рухового стереотипу.
- Бруси з перешкодами допомагають тренуванню підйому ніг та переступання через перешкоди, тренування координації рухів та вміння підтримувати рівновагу.
Для відновлення рухових функцій верхніх, нижніх кінцівок та суглобів застосовується механотерапія, яка забезпечена відповідними тренажерами, які дозволяють також виконувати вправи безпосередньо в інвалідному візку,:
- Тренажер «Сходинки для відведення плеча».
- Тренажер «Вільні рухи».
- Тренажер кистьовий ротаційний для верхніх кінцівок.
- Тренажер ротаційний для верхніх кінцівок настінний.
- Тренажер маятниковий для верхніх кінцівок кистьовий.
- Навчання навичкам самообслуговування (ерготерапія)
Ерготерапія допомагає відновити втрачені навички самообслуговування і адаптувати людей, які перенесли інсульт, до самостійного життя в суспільстві, щоб пацієнти могли в повсякденному житті обходитися без допомоги сторонніх.
Для цього застосовуються спеціальні вправи, різне дрібне приладдя та тренажери які дозволяють виконувати вправи також безпосередньо в інвалідному візку,:
- Тренажер-лабіринт для відновлення моторики рук, призначений для розробки моторики та координації рук.
- Тренажер універсальний (стіл реабілітаційний), призначений для відновлення рухових функцій та дрібної моторики пальців рук та кистей.
Під час лікування та реабілітації пошкоджених суглобів пальців рук застосовується система безперервного пасивного руху суглобів пальців рук. В комплексному лікуванні та реабілітації пацієнтів з порушеннями рухових функцій кінцівок внаслідок гострого порушення мозкового кровообігу застосовується дзеркальна терапія. Її дія спрямована на стимулюванні активності моторної кори ураженої півкулі мозку, завдяки цьому темпи реабілітації значно прискорюються.
- Робота з порушеннями ковтання та мовлення
Ще одним напрямком реабілітації після інсульту є відновлення таких життєво важливих функцій, як ковтання і мова. Цим займається логопед. Він оцінює ступінь порушень ковтальних і мовних функцій пацієнта, розробляє і проводить індивідуальну програму їх відновлення.
- Психокорекція та поліпшення емоційного стану
Психокорекція емоційної сфери – невід’ємний елемент реабілітації при будь-якому захворюванні. Допомога психотерапевта, психолога та психіатра дає можливість впоратися з емоційними розладами та депресивними станами у пацієнтів.
Весь цей комплекс реабілітаційних заходів у поєднанні інновацій та класичної школи відновлювальної медицини – дає можливість максимально відновити втрачені рухові, розумові, мовні функції та повернути людину до нормального життя в злагоді зі своїм зміненим тілом.